מדריך סריגה | הוראות סריגה חלק ב´ | הוראות למתחילים | שיעור מספר 4

איך לקרוא תרשימי סריגה במסרגה אחת (חלק ב´)

סריגה מעגלית

ברוכות השבות!

אנחנו ממשיכות להתקדם בעולם הקטן של תרשימי הסריגה. בפוסט הקודם (הנה קישור למי שפספסה) למדנו לקרוא תרשים פשוט של סריגה ישרה. היום נתמקד בתרשים של סריגה מעגלית.

כפי שאמרתי בפעם הקודמת, הרבה פעמים אנחנו "מתקבעות" על פרויקט מסוים ורוצות לסרוג רק אותו, ועכשיו! אולי זהו כובע יפה שהתאהבנו בו, או צעיף שמתאים לנו בדיוק לעונה... הבעיה היא שהתרשים נראה לנו כמו סינית (המון קווים וקשקושים לא ברורים). התסכול והכעס גורמים לנו מיד להתעצבן, לסגור את החוברת או האתר וכמובן לוותר על הסריגה.

אבל זהו! מעכשיו תדעו שאין דבר אותו לא נוכל לסרוג... נלמד יחד לקרוא תרשימים לסריגה מעגלית ויחד עם הכתבה הקודמת נוכל להיות בטוחות שהכל פתוח לפניכן. למרות זאת, חשוב לציין כי גם לסורגות הוותיקות ביותר, כמו אמא שלי למשל, לפעמים לוקח זמן לפצח את התרשים, אבל שום דבר אינו בלתי אפשרי.

נזכור כי התפרים ה"מסובכים" ביותר למעשה מורכבים מתפרים בסיסיים (עיניי שרשרת/עמודים/חצאי עמודים וכו´) ולכן, אם אנחנו מכירות ויודעות לסרוג אותם מה שחסר לנו הוא להבין איך בנויים התרשימים.

 

אני לא מבינה למה התרשימים נראים כאילו הם מיועדים לבעלות ותק של 20 שנה בסריגה או לבעלות תואר שני בסריגה במסרגה אחת. זאת בעיניי טעות שמעוררת אצל הדור הצעיר הסתייגות ודחייה לסריגה. אני מעריכה ומעריצה ויש לי הרבה כבוד למי שיש להן ניסיון שלחיים שלמים בסריגה (ביניהן סבתא ואמא שלי, שכל חייהן סרגו ולא תמיד היה להן צורך בתרשימים, אפילו בשביל פרויקטים מורכבים ביותר). אבל הזמנים השתנו ויש צורך לשנות את הגישה בכדי שהסריגה לא תיעלם מן העולם.

 

נעצור כאן עם הפילוסופיה ונעבור לפרקטיקה. כולי תקווה שעם ההסברים שאביא לכן כאן נצליח יחד להתקדם במשימת פענוח התרשימים, שלפעמים נראה קשה אך עם קצת סבלנו ומעט התמדה נצליח להבין!

 

ניזכר במחמשת הצעדים לקריאה נכונה של תרשים:

1.     לזהות את התפרים מהם מורכב התרשים

2.     לזהות את שורות התרשים

3.     לזהות אם התרשים הוא "קווי" (שורה אחת הלוך-שורה אחת חזור וכן הלאה) או האם מדובר בתרשים מעגלי

4.     לזהות מה עלינו לסרוג בכל שורה (סוג התפר ומספרם)

5.     להתחיל לסרוג! תפר תפר, שורה שורה...

 

נתחיל ב"ריבועי סבתא" (granny square). אלו בד"כ ריבועים קטנים יחסית הסרוגים מכמה צבעים ואשר לרוב מרכיבים מהם עבודות מלבניות כגון שמיכות, ציפות לכריות נוי, שטיחים, צעיפים ועוד הרבה דברים בשיטת הטלאים (סורגים כמות של ריבועי סבתא ובסוף תופרים אותם לכדי מוצר אחד). אחת היתרונות של עבודה עם ריבועי סבתא הוא שאפשר לשחק עם שילובי הצבעים ולקבוע בקלות את גודל הפרויקט, גם תוך כדי עבודה.

הנה התרשים עליו נעבוד היום וממנו נלמד:

1.     לזהות את התפרים מהם מורכב התרשים

 

כמו שהוסבר בפוסט הקודם, לרוב ישנו מקרא בו מובאים כלל התפרים הכלולים בתרשים.

לדוגמא, בתרשים שהעלנו למעלה נוכל לראות את התפרים הבאים:

 

 

     2.    לזהות את שורות התרשים

 

יש לזכור שהשורה הראשונה בהתרשים היא לרוב שורת עיני שרשרת או עיגול הקסם ולכן עלינו לחפש את השורה הזאת בתרשים. בכאשר מדובר בסריגה "ישרה" (מלבנית) השורה הראשונה הינה התחתונה ביותר בתרשים ואילו בסריגה מעגלית, השורה הראשונה הינה הפנימית ביותר. את הסריגה המעגלית סורגים פנימה החוצה.

 

   

     3.    לזהות האם מדובר בתרשים לסריגה מעגלית או קווי (סריגה ישרה)

במקרה שלנו מדובר בסריגה מעגלית – אין כאן שורות של "הלוך – חזור" אלא עיני שרשרת שעוזרים לנו "לעלות" או "להתקדם" בסריגה.

את עיני השרשרת נסרוג כדי להתחיל שורה חדשה ובניגוד לסריגה ישרה לא נסובב את העבודה אלא נמשיך לסרוג באותו הכיוון (בסריגה ביד ימין נסרוג נגד כיוון השעון ובסריגה ביד שמאל נמשיך לעבוד עם כיוון השעון). כאשר נפגוש את עיני השרשרת שסרגנו בתחילת השורה, זהו הסימן כי הגענו לסוף השורה הנ"ל, נסגור את השורה הזאת (בדרך כלל עם עין שטוחה) ונסרוג עיני שרשרת כדי להתחיל את השורה החדשה.

עיני השרשרת לתחילת השורה מסומנות בתרשים הבא בצבע אדום, עין שטוחה נראה בצבע כחול ואת השורות נראה בשחור. החצים מראים לנו את כיוון הסריגה (מתאים לסריגה ביד ימין).

 

הערה חשובה: לסריגת בובות אמיגורומי למשל, הסריגה המעגלית היא סריגה בצורת ספירלה: כל העבודה מתבצעת ללא סגירה של שורות בעין שטוחה, אלא מדובר בסריגה רציפה - על כך אכתוב בפוסט הבא.

 

  

4.    לזהות מה עלינו לסרוג בכל שורה:

אחרי שזיהינו את התפרים שמצויינים בתרשים ואת כיוון הסריגה נותר לנו להבין מה לסרוג בכל שורה.

 

         שורה מס´ 0:       6 עיני שרשרת. לסגור עם עין שטוחה בעין הראשונה.

 

שורה מס´ 1:      4 עיני שרשרת. * עמוד, 1 עין שרשרת* (לחזור מ* ל* 10 פעמים). לסגור בעין שטוחה.

 

שורה מס´ 2:       3 עיני שרשרת, 3 עמודים יחד, *3 עיני שרשרת, 4 עמודים יחד, 5 עיני שרשרת, 4 עמודים יחד, 3 עיני שרשרת, 4 עמודים יחד* (לחזור מ* ל* פעמיים). 3 עיני שרשרת, 4 עמודים יחד, 5 עיני שרשרת, עמודים יחד, 3 עיני שרשרת. לסגור בעין שטוחה.

מבטיחה לחזור עם מדריכי סריגה נוספים - תחזרו לבקר ב- Eva Luna


מוזמנות לבקר גם בעמוד הפייסבוק בו אפרסם טיפים ועבודות שונות - https://www.facebook.com/evalunail

 

 הוראות סריגה | סריגה בצמר | סריגה בטריקו | מדריך סריגה | מדריכי סריגה | סדנאות סריגה | איך לסרוג | מתנות ליולדת | בובות סרוגות | אהבה | ילדים | משפחה | חברים |

loading